Son Dört Yıl

Yaklaşık dört yıl önce hayatı daha iyi anlamaya başladım. Sonraki bir yıl için yaptığım en önemli şey, konu hakkında ulaşabildiğim her türlü bilgiyi edinip düşünmek oldu. Yaptığım hataları en ince detayına kadar inceleyip çözümler bulmak tek amacımdı. Takıntılarımdan dolayı bu o kadar kolay olmadı. Umut verici tek şey ise artık takıntılarımın farkında olmamdı, en önemlisi ise takıntılarımı hiçte düşündüğüm gibi pozitif fayda elde edebilecek şekilde kullanamayaşımı anlamamdı. Filmler izledim, bazı insanların hayatı ile ilgili bilgiler edindim. Beni en çok etkileyen söz "Sakin ol, rahatla. Biraz eğlenmeyeceksek deli olmanın anlamı ne?" oldu. Aradığım şey bu dedim. Hayatla ilgili, nasıl yaşanması gerektiğiyle ilgili onlarca fikir okudum. Herkes bişeyler demiş, herkes kendince haklı ama herkesin doğrusu başka. Neden diye düşündüm. Teker teker bakınca hepsi mantıklı geliyordu ama bütünü görmeye çalışmak bile saçma oluyordu. Ortak noktalar bulmak bile zordu. Eğlenmeye çalışmaksa kendimce en iyi fikirdi ama uygulaması en zor olan da buydu. Bu bir yılın sonunda artık hayatımı somut olarak değiştirmeye başladım. Amacım her detayı değiştirmekti fakat bu benim gibi takıntılı birisi için o kadar da kolay değildi. Bunun farkındaydım ve yavaş yavaş başladım.

İngilizce kursuna gitmek benim için olumlu bir değişim oldu. Bunun yanında Diksiyon, Drama ve Latin dansları etkinliklerinede katıldım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Drama etkinliklerinde eğlendiğim kadar ömrüm boyunca hiç bir yerde, hiç bir şekilde eğlenmedim. Latin dansları ise benim bile kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bişeydi ama katıldım ve eğlendim. İngilizce kursu ise; kaçırmak bile istemediğim bir sosyalleşme olanağı sağladı bana. Yaklaşık 2 yıl boyunca bu böyle devam ettim. Bu zaman diliminin ortalarında bir yerlerde, yunanca bir şarkı dinlerken neden dedim. Neden yunanistana gitmiyorum ki. Bir kaç saat sonra kesin kararımı verdim ve araştırmalara başladım. Zaman böyle ilerlerken yunanistan ve italya turuna tek başıma katılmaya karar verdim. Gerekli işlemlere aylar önceden başladım ve hallettim. Askerlik öncesi güzel bir tatil olur düşüncesindeydim ki mükemmel de oldu. Yine bu zaman diliminde düşünmeye, düşündüklerimi uygulamaya, yeni yeni dersler edinmeye devam ettim. Tüm bunların sonucunda hayata daha farklı bakmaya başlıyordum.

Askerlik gibi çok gereksiz ama bir o kadar da önleyici bir olayı sonunda halledip geri döneli yaklaşık 3 ay oldu. Aldığım bir kaç karar vardı ama benden kaynaklanmayan sebeplerden ötürü biraz ertelemek zorunda kaldım. Ve bir tanesini, yani iyi bir tatile çıkma planımı 2 gün sonra gerçekleştiriyorum. 16 günlük mükemmel bir Taylan (Bangkok, Pattaya, Phuket) tatili beni bekliyor. Döndükten kısa bir süre sonra diğer planlarımada kaldırğım yerden devam ediyor olacağım. Beni bile bir çok sürpriz ve heyecan bekliyor. Bu yüzden her planımı teker teker uygulamak için sabırsızlanıyorum.

Tüm bu dört yıl boyunca, kişiliğim çok değişti. Artık zaman zaman takınlı biri olmadığı söyleyebiliyorum. En azından çoğu benim kontrolüm altında artık. Bunun dışında, artık düşüncelerimi kendime saklamıyorum, içime atmıyorum. Direk söylüyorum, bu yüzden artık daha sinirli, daha anlayışsız olabiliyorum. Kötü gibi görünsede benim için daha sağlıklı olduğu konusunda profesyoneller hemfikir. Eskisine oranla daha çok güldüğümü ve daha çok eğlendiğimi düşünüyorum.

İş konusunda ise artık bende diğer insanlar gibiyim. Para kazanmaya ve daha az çalışmaya odaklandım. Daha az çalışıp daha fazla kazanmanın yollarını arıyorum patronumla birlikte. Evde geliştirdiğim açık kaynak kodlu projelerime de devam ediyorum ama düşüncelerim burada bile kendini gösteriyor. Artık işe, performansa, özelliğe, sağlanlığa odaklıyım. Eskisi gibi yapmak için yapmıyorum.

Özet olarak; Artık gerçekleştirebileceğim hayaller kuruyorum ve zamanla gerçekleştiriyorum. İmkanım olduğu sürece de bundan vazgeçmeyeceğim. Gelecek için yaşamak yerine bugünü yaşamayı ve eğlenmeyi tercih ediyorum. Her zaman yapamıyorum ama en azından amacım bu.

İçerik Etiketleri: 

Hamsi Wallpaper Slideshow 1.0 Screenshots

İçerik Etiketleri: 

Pages